Jak łatwo wydrukować materiały? Porady i wskazówki dla studentów

Utworzone przez internetoweksero-root | 2024-03-04 | Porady

Obecnie studiowanie to nie tylko nauka do egzaminu, czy robienie prezentacji. To też umiejętność właściwego gospodarowania czasem, którego nie mamy tak dużo, ile byśmy chcieli. W wirze obowiązków pojawia się dodatkowa rzecz, która czasu nam na pewno nie dodaje - drukowanie materiałów do nauki. Dla wielu studentów proces zamawiania wydruków może być czasochłonny i skomplikowany, szczególnie jeśli nie są zaznajomieni z terminologią i możliwościami dostępnymi na rynku. Warto jednak zaznaczyć, że zrozumienie podstawowych pojęć może uczynić ten proces łatwiejszym i przyjemniejszym. Dlatego w dzisiejszym artykule spróbujemy rozwiać wątpliwości dotyczące zamawiania wydruków online

Wyjaśnienie pojęć i praktyczne zastosowanie

Kartka a strona

Zacznijmy od podstaw. Strona i kartka to pojęcia, które wbrew pozorom mylą się najczęściej. Przy drukowaniu można też usłyszeć o stronie pliku i kopii. A więc zobaczmy:

  • Kartka - składa się z dwóch stron.
  • Strona pliku - jest to jedna strona z pliku np. w PDF, DOCX.
  • Kopia - jedna strona pliku wydrukowana na jednej stronie kartki.

Jednostronność

Sposób drukowania, w którym jedna strona pliku jest wydrukowana na jednej stronie kartki. Można ją nazwać kopią jednostronną.

Tą metodą drukuje się zazwyczaj dokumenty do urzędu lub innych instytucji, wszelkiego rodzaju prace dyplomowe na pamiątkę, czasem też notatki. Jest to forma bardziej dekoracyjna lub oficjalna.

Dwustronność

W tym przypadku drukujemy kartkę z dwiema stronami pliku, jedną na jednej, a drugą na drugiej stronie kartki. Jest to kopia dwustronna.

Chyba najbardziej popularna metoda druku. Wykorzystywana do druku książek, materiałów do nauki i właściwie wszystkiego, co nie posiada wymagań druku jednostronnego.

Bindowanie

Jeśli już mamy wydrukowany plik, na przykład książkę, można ją spiąć tak, żeby wygodnie się ją czytało. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest bindowanie, czyli oprawa w miękką oprawę. Jest to spięcie w plastikowy grzbiet kółkowy z dodatkiem przezroczystej folii na wierzch i czarnej, grubszej okładki pod spód książki.

Z bindowania korzysta większość klientów drukujących książki, obszerniejsze materiały do nauki, a nawet prace dyplomowe do oddania na uczelnię.

Oprawa twarda

Jest to oprawa w twardą okładkę. Takie okładki zazwyczaj imitują skórę i występują w różnych kolorach. Ich metalowy grzbiet jest ukryty w okładce i to w niego właśnie wkłada się kartki do ostatecznego oprawienia. Metoda ta polega na zagniataniu metalowego grzbietu z kartkami.

Najczęściej oprawy twarde używa się do oprawiania prac dyplomowych. Można wtedy poprosić o wytłoczenie na wierzchu okładki typu pracy (np. magisterska, licencjacka, itp.). Jest to bardzo dekoracyjny sposób na oprawienie kartek, więc raczej używa się go do oprawiania prac na pamiątkę.

Laminowanie

Dużo rzadziej wykorzystywana usługa, ale bardzo ciekawa. Laminowanie to foliowanie kartek. Wkłada się już zadrukowaną kartkę w folię i zgrzewa w przeznaczonej do tego maszynie. Po wyciągnięciu kartka jest sztywniejsza i oporna na wilgoć.

Laminowanie wykorzystywane jest przy drukowaniu menu, identyfikatorów i wszelkiego rodzaju informacji wieszanych na zewnątrz. Niektórzy laminują też zakładki ręcznie robione, rysunki lub zdjęcia.

Plotowanie

Inaczej wydruk wielkoformatowy. Plotowanie wzięło swoją nazwę od plotera - maszyny, na której można wydrukować formaty od A2 do B0.

Nie ma jednej dziedziny pracy czy nauki, która korzysta z plotowania. Dla studentów architektury zazwyczaj jest to drukowanie projektów i plansz. Dla innych plotowanie sprawdzi się przy plakatach lub banerach.

Jak zamówić wydruk?

Jest kilka opcji. Po krótce omówimy każdą z nich, oraz podpowiemy, z której najlepiej skorzystać.

  1. Formularz - najprostsza forma zamówienia ksera online. Intuicyjne narzędzie, w którym znajdziesz wszystkie opcje wydruku. I co najważniejsze - nie wpisujesz, tylko wybierasz. Gdybyś jednak potrzebował dopisać coś od siebie, jest na to miejsce w sekcji uwag. Najlepsze rozwiązanie dla osób, które zamawiają ksero online po raz pierwszy.
  2. Poczta elektroniczna - istnieje możliwość zamówienia druku po prostu pisząc na maila. Jeśli już kiedyś zamawiałeś wydruk, lub nie straszne Ci są pojęcia drukarskie, ta opcja jest właśnie dla Ciebie! Oszczędza czas i przeglądanie formularza, a potrzebne usługi i tak znajdziesz w cenniku.
  3. Telefon - najszybsza forma kontaktu. Przydaje się również jeśli zamówienie jest bardziej skomplikowane - oszczędza długie pisanie i wyjaśnianie. Telefon jest dobrą opcją nie tylko do składania zamówień, ale też do
    zadawania pytań ;).

Podsumowanie

Warto pamiętać, że zrozumienie terminologii i możliwości dostępnych na rynku może sprawić, że zamawianie wydruków stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne. Poświęcenie chwili na zaznajomienie się z dostępnymi opcjami i dostosowanie ich do swoich potrzeb, zaowocuje lepszą organizacją Twojej pracy i nauki. Tym sposobem studenckie przygotowania do zajęć staną się nie tylko mniej stresujące, ale także bardziej przyjemne.

Zobacz inne wpisy

Oprawa pracy – wszystko co musisz wiedzieć

Oprawa pracy – wszystko co musisz wiedzieć

Pisanie pracy dyplomowej, niezależnie od tego, czy jest to licencjat czy magisterka, to duże osiągnięcie. Zakończenie tego procesu zwieńcza oprawa pracy w twardą okładkę. Jest to nie tylko wymóg wielu uczelni, ale także sposób na podkreślenie...

czytaj dalej